İranÇin

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Çinli ve Rus mevkidaşlarıyla görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Pazartesi günü, Rusya ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcıları Sergei Ryabkov ve Ma Zhaosu ile yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yaklaşan müzakereler hakkında bir video konferans düzenledi.

İRNA ajansına göre, sözkonusu çevrimici görüşmede Ali Bageri, İran İslam Cumhuriyeti, Rusya ve Çin arasındaki ilişkilere ve üç ülkenin çeşitli uluslararası konulardaki ortak ve ilkeli tutumlarına atıfta bulunurken, çok taraflılığı teşvik etti ve tek taraflılığa karşı çıkarak “ABD’nin İran’a karşı acımasız yaptırımları, tek taraflılığa karşı koymanın bedelidir.” dedi.

Bageri ayrıca, önümüzdeki günlerde yapılacak müzakerelere temasla, BM Güvenlik Konseyi’ne aykırı tüm yaptırımların ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı Kararı’na aykırı eylemlerin doğrulanabilir bir şekilde ve İran’ın ekonomik ve ticari ilişkilerin normalleşmesinden ekonomik çıkarları doğrultusunda kaldırılması ihtiyacının, başarı için bir ön koşul olduğunu belirtti.

Ali Bageri, Fransa, Almanya, İngiltere ve İspanya’daki bir dizi görüşmelerine atıfta bulunarak Viyana’da önümüzdeki günlerde yapılacak müzakerelere de işaretle “Yasadışı ABD yaptırımlarının etkin bir şekilde kaldırılması, önümüzdeki müzakerelerin önemli bir gerekliliği ve önceliğidir” dedi.

Sözkonusu görüşmede, Rusya ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcıları, üç ülke arasında çeşitli konularda sürekli istişare ve koordinasyonun gerekliliğini vurgularken, ABD’nin Nükleer Anlaşma’yı ihlal eden tek taraflı eylemi ve yaptırımların yeniden uygulanmasına vurgu yaparlarken, sorunların ana nedeninin İran’a yönelik yaptırımlar ve nükleer anlaşmanın yürürlüğe konulamaması olduğunu bildirdiler.

Ali Bageri, görüşmenin ardından Twitter’daki paylaşımında, Çinli ve Rus meslektaşlarıyla faydalı bir sanal görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

İran ile 4+1 arasındaki görüşmelerin 29 Kasım’da Viyana’da yapılması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.