HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı: İran vatandaşlığı verme süreci kolaylaştırılacak

İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk, İranlılar ve Parlamento İşleri Bakan Yardımcısı, ”Vatandaşlık verme süreci ekonomik faaliyetlere dayalı olarak kolaylaştırılıyor.” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti vatandaşlığını elde etme töreninde, İran İslam Cumhuriyeti vatandaşlığını almaya hak kazanan 20 Afgan yatırımcıya, vatandaşlık işlerinden sorumlu yetkililerin huzurunda mülteci ve göçmen ödülü verildi.
İRNA’ya göre, Salı günü düzenlenen törende konuşan Alirıza Bigdeli, İran ile komşuları arasındaki dini, kültürel ve tarihi ortaklıkların varlığının İran platosundaki popüler bağların güçlendirilmesinin önünü açtığını ve bunun sonucunda daha fazla yakınlaşma için fırsatlar olduğunu söyledi.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, İran’da başarılı ekonomik faaliyetlere dayalı olarak vatandaşlık verilmesi sürecinin kolaylaştırılmasını da bu yakınlaşmanın etkilerinden biri olarak değerlendirerek, “Yabancı uyrukluların tespiti ve örgütlenmesi İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor.” dedi.

Bigdeli ayrıca şöyle dedi: ”Şu anda İran İslam Cumhuriyeti’nin yabancı ülkelerdeki misyonlarının, özellikle komşularda, vatandaşlara hizmet sunumunu kolaylaştırması gerekiyor.” dedi.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’na göre, iş vizeleri ve yatırım vizeleri verilmesi, oturma izni kolaylıkları sağlanması, vatandaşlık verilmesi ve yatırım ve girişimcilik için kapsamlı destek bakanlığın gündeminde yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.