İranTürkiye

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, İran ve Türkiye’nin bölgesel işbirliğini güçlendirmesini istedi

İran Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Mehdi Saferi, Türk meslektaşı Faruk Kaymakçı ile yaptığı görüşmede, İran ve Türkiye’nin ikili ilişkilerini geliştirmekle birlikte bölgesel işbirliğini artırması çağrısında bulundu.

Tahran’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısı sırasında Kaymakçı ile bir araya gelen Seferi, Türk mevkidaşı ile ikili ilişkilerle bölgesel işbirliğini ele aldı.

Saferi bu görüşmede İran ve Türkiye’nin 2021 yılındaki ticari ilişkilerinin bir önceki yıla göre büyük artış kaydettiğini kaydederek, ikili ve bölgesel işbirliğinin artırılmasının önemine değindi.

İran’la Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesine vurgu yapan Saferi, Türkiye ile bankacılık, ticaret, taşımacılık, transit, enerji, sağlık ve yeni ve bilgi tabanlı teknolojiler alanındaki işbirliğini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı da bu görüşmede yaptığı açıklamada iki ülke ilişkilerinin çeşitli alanlardaki önemine değinerek, İran’la Ekonomik İşbirliği Teşkilatı dahil olmak üzere bölgesel kurumlar çerçevesinde işbirliğini yükseltmeye hazır olduklarını söyledi.

Bu görüşmede taraflar ayrıca iklim değişikliği ile kuraklık konularına dikkati çekerek, bölge ülkelerinin çevrenin korunması ve ortak su kaynaklarının yönetimi konusunda bölge ülkelerinin işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.