Asyaİran

İran dışişleri bakan yardımcısı Rus mevkidaşıyla görüştü

İran dışişleri bakan yardımcısı Ali Asger Haci, Rus mevkidaşı ve Rusya cumhurbaşkanının Batı Asya bölgesi özel temsilcisi Mihail Bogdanov ile Moskova’da görüşmesinde, ikili ilişkiler, çok yönlü işbirlikleri, bölgesel ve uluslararası bazı meseleleri ele aldı.

İRNA’nın haberine göre, İranlı yetkili, iki ülke arasında mevcut ilişkilerin  çok önemli olduğunu zira iki ülkenin de Amerika’nın kanunsuz yaptırım ve baskılarına maruz kaldığını ve bu durumun ikili ilişkileri daha da önemli hale getirdiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Rus yetkili Bogdanov da,iki ülke arasında bölgesel meseleler konusunda görüş alış verişlerinin düzenli olarak sürmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su stokları bakımından, bu ülke ile nükleer sorunun çözümüne ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) dışına çıkmadığını belirtti.

Primakov Okumaları Forumu’nda konuşan Lavrov, “Bildiğiniz üzere İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2231 sayılı kararında belirlenmiş olan, özellikle düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum miktarı ve ağır su stokları konusunda gönüllü olarak üstlenmiş olduğu bazı kısıtlamaları askıya alma hakkını kullandı” dedi.

“İran şimdilik KOEP’de belirlenmiş olan seviyelere ulaşmadı” diyen Lavrov, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), önceden de olduğu gibi İran’ın taahhütlerini yerine getirdiğini rapor ediyor” şeklinde konuştu. 

Avrupa Birliği (AB) tarafından Amerikan yaptırımlarının koşullarında İran ile özel bir ödeme mekanizmasının geliştirilmesine de değinen Lavrov, söz konusu mekanizma oluşturulurken İran ile ticaret yapan tüm ülkelerin ondan yararlanmasının ve mekanizmanın devreye alınacağı ürünlerin, özellikle petrolün kısıtlama altında olmamasının öngörülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Kapalı