İranAvrupa

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Avrupa turu sürüyor

Üst düzey bir heyet başkanlığında Avrupa turuna çıkan İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı, Paris’in ardından Berlin’e ve buradan da Londra’ya geçti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri’nin Avrupa turu sürüyor.

Avrupa turunun ilk ayağı Paris olan İran Dışişleri Bakanı Bakıri Keni, ikinci ziyaretini Berlin’e gerçekleştirerek, burada Alman yetkililerle biraraya geldi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Berlin’in ardından İngiltere başkenti Londra’ya geçerek, burada İngiliz mevkidaşı başta olmak üzere bazı dışişleri yetkilileriyle ikili ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulundu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, İngiltere’deki temaslarının ardından İspanya’ya geçecek.

Bakıri’nin Avrupa turunun gündeminde yer alan en önemli konu ise Viyana’da başlayacak Nükleer Anlaşma görüşmeleri teşkil ediyor.

Bakıri bu görüşmelerinde ikili konuları da ele almakta.

Viyana’da yeni tur görüşmeler 29 Kasım 2021’de zalimce ve insanlık dışı yaptırımların kaldırılması amacıyla yeniden başlayacak.

Bakıri, Avrupa turu öncesi paylaştığı bir tweette, yasadışı yaptırımların iptali dahil İran’ın milli menfaatleri doğrultusunda elinden geleni esirgemeyeceğini belirtmişti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri Keni, Fransız Figaro gazetesine de verdiği röportajda, Paris yönetiminin İran nükleer anlaşması tutumunu değerlendirdi.

Bakıri Keni; İran, Çin ve Rusya’nın nükleer anlaşmaya ilişkin tutumlarının birbirine yakın olduğunu belirterek, “Fakat Fransa’nın nükleer müzakerelerde daha ciddi bir rol oynama niyetinde olduğuna inanıyorum.” dedi.

Bakıri, “Bana göre Fransa, Viyana’daki nükleer görüşmelerde bağımsız bir tavır takınırsa, müzakereci bir ülke olarak konumu güçlenir.” ifadesini kullandı.

Bakıri Keni Viyana’da nükleer müzakere yapılmayacağını zira nükleer meselenin İran ve 5+1 arasında varılan anlaşma çerçevesinde şekillendiğini ve tamamen sonuca ulaştığını ifade ederek, Viyana müzakerelerinde Amerika’nın anlaşmadan çekilmesinden doğan sonuçlar olduğunu, bu sonuçların ise sadece İran İslam Cumhuriyeti’ne uygulanan illegal yaptırımlar olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.