İran

İran dışişleri bakanı: Amerika Birleşik Devletleri mevcut durumun ana suçlusu ve sorumlusudur

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İtalyan meslektaşı Luigi De Maio ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin gelişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İkili ilişkiiler, bölgesel ve uluslararası konuların gündeme geldiği görüşmede Emir Abdullahiyan iki ülke arasında 160 yıllık diplomatik ilişki olmasının siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için değerli bir temel olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan iki ülkenin sanayi, tarım, tıp, bilim, teknoloji alanlarındaki ilişkilerinin korunması ve geliştirilmesini istedi.

Yakında başlayacak Viyana ilişkilerine de değinen Emir Abdullahiyan, tüm tarafların ABD’nin mevcut durumun sorumlusu olduğu hususunda ortak bir algıya vardıklarını ve mevcut durumda ABD davranışları karşısında farklı menfaatlerden dolayı susmamaları gerektiğini söyledi.

İran’ın yeni hükümetinin sonuç odaklı olduğunu ifade eden Emir Abdullahiyan, İran’ın iyi bir anlaşmaya varmak için hazır olduğunu ve tüm tarafların taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Afganistan konusuna değinen Emir Abdullahiyan, İran’ın Afganistan’a gönderilecek yardımlara destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

De Maio da ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, Viyana müzakerelerin iyi sonuçlanmasını temenni etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.