İranAzerbaycan

İran dışişleri bakanı Azerbaycan Cumhuriyeti meclis başkanıyla görüştü

İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgalden kurtarılan topraklarının imarına katılmaya hazır olduğunu belirtti.

İran dışişleri bakanı dün Bakü’de Azerbaycan Cumhuriyeti Meclis Başkanı ile görüştü.

İRNA ajansına göre, Emir Abdullahiyan ve Sahibe Gaffarova dün akşamki görüşmede ikili ilişkilerin yanısıra Türkmenistan ile Azerbaycan cumhuriyeti arasında İran üzerinden doğalgaz takasına ilişkin anlaşma da gündeme geldi. Önümüzdeki Ocak ayında Türkmenistan gazının İran üzerinden Azerbaycan Cumhuriyeti’ne nakli başlayacak.

İran Dışişleri Bakanı, “Her alanda işbirliğimizi hızlandırmaya ve çeşitli alanlardaki etkileşimlerimizi güçlendirmeye kararlıyız” dedi.

Amir Abdullahiyan, iki ülke parlamentolarının bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini vurgulayarak, “İran, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurtarılmış topraklarının yeniden inşasında aktif rol almaya hazırdır.” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı da, İran Dışişleri Bakanı’nın Bakü’ye yaptığı ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından önemli olduğunu belirterek, iki ülkenin tarihi, dini ve kültürel ortaklıklarına dikkat çekti.

Gaffarova, iki ülke liderlerinin ilişkilerin gelişmesindeki rolünün önemli olduğunu belirterek, Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in İran ile ilişkilerin derinleşmesi için çabalarının Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından devam ettiğini söyledi.

Korona döneminde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin kesilmediğini ifade eden Gaffarova, taraflar arasında imzalanan bir çok anlaşma bulunduğunu söyledi.

Kendisinin Cumhurbaşkanı Reisi’nin yemin törenine katıldığını ifade eden Gaffarova, İran’da İslami Şura Meclis Başkanı Galibaf ile görüştüğünü ve iki ülke Parlamento Dostluk Grubu üyelerini Bakü’ye davet ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.