Çinİran

İran Dışişleri Bakanı, Batı’nın Viyana’daki inisiyatif eksikliğini eleştirdi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Çin Dışişleri Bakanı ile yaptığı telefon görüşmesinde Pekin’e Viyana nükleer müzakerelerindeki destekleyici tutumundan dolayı teşekkür ederek, Viyana görüşmelerini genel olarak iyi olarak değerlendirmesine rağmen Batı’nın inisiyatif eksikliğini eleştirdi.

İran ve Çin Dışişleri Bakanları dün akşam yaptıkları telefon görüşmesinde ikili ilişkiler, Viyana nükleer görüşmeleri ve uluslararası gelişmeleri masaya yatırdı.

Pekin Kış Olimpiyatları’na uygulanan diplomatik ambargoyla bağlantılı olarak ABD hükümetinin ve bazı Batılı ülkelerin davranışını kınayan Emir Abdullahiyan, bu spor etkinliğinin üst düzey sporların huzurunda iyi ve başarılı bir şekilde düzenlenmesine olan güvenini dile getirdi.

Çin hükümetinin Viyana nükleer müzakerelerindeki desteğini takdir eden Emir Abdullahiyan, müzakerelerin sürecini genel olarak iyi nitelendirdi ve aynı zamanda Viyana’daki Batılı ülkelerin inisiyatif eksikliğini eleştirdi.

Batılı tarafların mantık temelinde hareket etmelerini ve İran İslam Cumhuriyeti gibi müzakerelere iyi niyet ve inisiyatifle katılmalarını umduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı, AUKUS Paktı (Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık arasında) gibi eylemleri, çifte standartların uygulanması yoluyla kitle imha silahlarının yaygınlaştırılması rejiminin ciddi şekilde zayıflatılması olarak nitelendirdi.

Emir Abdullahiyan, ‘Bu yaklaşım muhtemelen benzer eylemleri kışkırtacaktır’ diye ekledi.

İki taraf, Tahran ve Pekin arasında ikili meselelerin yanı sıra uluslararası arenada ortak endişe konusu olan konularda sürekli ve yakın istişarelere duyulan ihtiyacı vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in İran Cumhurbaşkanı’na sıcak selamlarını ileterek, iki ülke arasındaki ilişkileri stratejik olarak nitelendirdi ve Çin hükümetinin ilişkileri daha da geliştirme ve derinleştirme niyetini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumlarını desteklerken, başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerin tek taraflılığına ve yayılmacılığına karşı diğer gelişmekte olan ülkelerle yakınlaşma ve işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

Wang Yi ayrıca Dışişleri Bakanının Çin’e yapacağı ziyareti iki ülkenin ortak hedeflerini ilerletmek için bir fırsat olarak nitelendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.