İran

İran Dışişleri Bakanı iktisadi alanda diplomatik girişimleri açıkladı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran Meclisi Konseyi Tarım Komisyonu üyeleriyle yaptığı toplantıda, Dışişleri Bakanlığı’nın ekonomik diplomasi ve toz bulutları ile mücadele alanındaki faaliyetlerini anlattı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün (Cuma) İslami Şura Meclisi Tarım Komisyonu’na katılırken, Dışişleri Bakanlığı’nın başta toz bulutları sorunu olmak üzere ekonomik diplomasi ve tarım ürünleri ihracatı alanındaki 11 aylık tedbirlerini, su diplomasisi ve çevre sorunlarını anlattı.

Bu toplantıda Tarım Komisyonu Başkanı Muhammed Cevad Asgeri, Çevre Komitesi Başkanı Sümeyye Rafi’i ve komisyonun diğer üyeleri, İran’ın Hirmend ve Aras üzerindeki haklarına ilişkin görüş ve beklentilerini dile getirdiler. Toz bulutları olgusunun üstesinden gelmek için bölge ülkelerinin ortak çabaları ve ekim politikasının gerekliliğine vurgu yaptılar.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın Aras üzerindeki hakkı konusunda geçtiğimiz aylarda ilk kez İran-Türkiye ortak su komitesinin kurulmasına da temas etti.

İran Dışişleri Bakanı, İran’ın Hirmend ve Aras’a yönelik hakları konusuna vurgu yaparak, “İran halkının tarihi ve sınır haklarının payından bir damla bile vaz geçmeyeceklerini’ bildirdi.

Ülkenin petrol dışı ürünlerinin ihracatına ilişkin bir rapor sunan Emir Abdullahiyan, Cihad Tarım Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili bakanlıklarla ortak işbirliği içinde diplomatik sistemin bu konudaki çabalarının arttığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.