İran

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Hindistan’a gitti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Uluslararası Raisina Diyalog Konferansı’na katılmak üzere Yeni Delhi’ye gitti.

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif başkanlığında İran’ın üst düzey ekonomik ve siyasi yetkililerinden oluşan bir heyet, bugün Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gitti.

Hindistan yaptırımlara aldırmadan İran’la ilişkilerini geliştirmek istiyor.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Zarif’in 3 günlük ziyareti sırasında Hindistanlı üst düzey yetkililerin yanı sıra Risina Uluslararası Forumu’na katılacağını ve iki ülke işadamları toplantısında konuşma yapacağını söyledi.

Kasımi, Zarif’in ayrıca Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Petrol Bakanı ve Hindistan Başbakanı ile bir araya geleceğini dile getirdi.

Her yıl, Yeni Delhi’de politika, iş dünyası, medya ve sivil toplum alanlarındaki küresel liderler, uluslararası politika alanında işbirliğini tartışmak üzere toplantı düzenliyor.

İranlı işadamlarından oluşan heyet ile Hindistan’ı ziyaret edecek olan Zarif, 8 Ocak günü Hindistan Endüstrileri Konfederasyonu’nda bir iş toplantısına katılacak.

Hindistan medyasına göre, Zarif’in Hindistan’a yapacağı resmi ziyaret, Yeni Delhi, Tahran ve Washington arasındaki stratejik ilişkileri dengelemek amacıyla düzenlenecek.

Başa dön tuşu
Kapalı