Afganistanİranpakistan

İran Dışişleri Bakanı, Pakistan Başbakanı İmran Han ile biraraya geldi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İslamabat’ta İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’nın kulisinde Pakistan Başbakanı İmran Han ile görüştü.

Görüşmede, İslam ülkelerinin Afganistan’a insani yardımın hızlı şekilde gönderilmesinde işbirliği gerektiğine vurgu yapan Bakan Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi konulara bakmadan, Afganistan’a insani yardımların gönderilmesini desteklediğini söyledi.

Bakan Emir Abdullahiyan, Afganistan’da sürdürülebilir barış ve istikrar sağlanması için tek yolun tüm etnik grupların katılımıyla kapsayıcı hükümetin kurulması olduğunu belirterek, İran’ın Afganistan’ın komşuları, bölge ülkeleri ve BM üyeleriyle Afganistan’da Afganlar tarafından kapsayıcı hükümetin kurulmasını kolaylaştırmak için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanı da görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki rolü ve Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanmasını önemli niteleyerek, Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulmasını desteklediklerini ifade etti.

Görüşmede iki taraf ayrıca ikili ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptılar.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.