İranAvrupa

İran Dışişleri Bakanı, Polonyalı mevkidaşı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Polonyalı mevkidaşı ile telefonda yaptığı görüşmede, İran’ın nükleer anlaşma görüşmelerine aktif şekilde katılmaktan amacının yasadışı yaptırımların kaldırılması olduğunu belirterek, tüm tarafların, ABD’nin mevcut durumun esas sorumlusu olduğuna dair ortak kanaat ve anlayışa vardığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Polonya Dışişleri Bakanı Zebignio Rao ile telefonda yaptığı görüşmede, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

İki ülkenin tarihi ilişkileri ve İran’ın ikinci dünya savaşı sırasında Polonyalı göçmenleri insani bir şekilde ağırladığına dikkat çeken Bakan Emir Abdullahiyan, bu önemli tarihi olayın 80. yıldönümünü Polonya’da kutlayacaklarını söyledi.

Bakan Emir Abdullahiyan görüşmede ayrıca, Polonya’ya bir milyon doz korona aşısı hediye ettiği için teşekkür ederek, bunun iki ülkenin insani ilişkileri için bir örnek sayıldığını ifade etti.

Görüşmede Bakan Emir Abdullahiyan, Yemen krizine işaretle, Yemen krizinin askeri çözümü olmadığını ve bu ülkeye yönelik ablukanın kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Görüşmede Polonya Dışişleri Bakanı da, iki ülkenin siyasi, kültürel ve ekonomik münasebetlerinin daha da gelişmesine vurgu yaptı.

İran’a Afgan göçmenlere yardımından dolayı teşekkür eden Polonya Dışişleri Bakanı, iki ülke sınırlarında göç sorunu hakkında İranlı mevkidaşı ile görüş teatisinde bulunarak, bu sorunun çözümü için ortak çabanın süreceğine vurgu yaptı.

Bakan Emir Abdullahiyan görüşmede İran Cumhurbaşkanı’nın sıcak selamlarını Polonyalı mevkidaşına ileterek, bu ülke dışişleri bakanını Tahran’a davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.