Haberler

İran dışişleri bakanı taklit mercilerle görüştü

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı İslam dünyası ve özellikle komşu ülkeler ile ilişkileri geliştirmenin ülkenin dış siyasetinin önceliği olduğunu belirtti.

Dışişleri bakanlığının bildirdiğine göre dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahian dün Tahran’ın güneyinde olan Kum kentinde taklit mercileri ile görüşmede günümüz dünyasında dini diplomasinin güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirterek, dini ilimler havzasının dünyada dini kurumlar ve düşünce önderleri ile teamülde yüksek kapasiteye sahip olduğunu ve dışişleri bakanlığının ise elindeki olanakların izin verdiği kadar bu konuyu kolaylaştırmaya çalıştığını söyledi.
Emir Abdullahian ayrıca İran’ın bölge gelişmeleri hakkındaki siyaseti, komşularla ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmenin önceliği, Afganistan gelişmeleri ve Amerika’nın İran karşıtı zalimane yaptırımların kaldırılması için Viyana müzakereleri hakkında açıklamada bulundu.
Dışişleri bakanı Ayetullah Safi Golpaygani, Mekarim Şirazi, Cevadi Amoli, Nuri Hemedani ve Sobhani ile ayrı ayrı görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.