İranUzakdoğu

İran Dışişleri Bakanı Tayland Milli Günü’nü kutladı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tayland Başbakan Yardımcısı ile yaptığı telefon görüşmesinde, Tayland’ın Milli Günü’nü kutladı ve iki ülke arasındaki 400 yıllık ilişkilerin tarihini hatırlattı ve onu Tahran’a davet etti.

İRNA’ya göre, dün Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dan Pramudwinai ve İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, görüşmede, ikili siyasi ve ekonomik konuların yanı sıra Viyana görüşmeleri de dahil olmak üzere çeşitli konular üzerinde görüş alış verişinde bulundu.

Emir Abdullahiyan, iki ülkenin Corona’daki kriz durumunu aşabildiğini belirterek, artık siyasi ve ticari heyetlerin yanı sıra turistlerin iki ülkeye seyahatlerinin yeniden başlayabileceğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin iki ülke arasında ortak bir ekonomik komisyon ve ticaret komisyonu kurmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni hükümetinde dış politikanın Asya odaklı yürütüldüğünü ve bunda Tayland’ın özel bir yeri olduğunu hatırlattı.

Bu telefon görüşmesinde Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, ortak bir ekonomik komisyon kurmaya ve İran ile çelik, pirinç ve enerji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ticari ilişkileri genişletmeye hazır olduğunu duyurdu.

Dan Pramodovina ayrıca Bangkok’un Tahran ile ilişkileri geliştirme kararlılığını vurguladı ve İran Dışişleri Bakanı’nı Tayland’ı ziyaret etmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.