HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Amerika uluslararası düzende konumunu takviye etme peşinde

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika yönetimi korona virüsü Wuhan virüsü adı ile tanıtmakla bu virüsten uluslararası düzenin denklemlerinde kendisinin ve müttefiklerinin rolünü takviye etme peşinde olduğunu belirtti.

Çarşamba günü gazetecilere bu konuda açıklama yapan Dışişleri Bakanı Zarif şöyle dedi:

Amerika’nın Çin’i çok sert bir şekilde eleştirmesi ve korona virüsü Wuhan virüsü adı ile tanıtma üzerinde ısrarla durmasının sebebi, uluslararası düzenin denklemlerinde kendisinin ve müttefiklerinin rolünü takviye etmek ve yeni uluslararası denklemlerin oluşmasını engellemekten ibarettir.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca yurt dışındaki İranlı öğrencilerin ve transit kamyon şoförlerinin sorunlarının bertaraf edilmesine vurgu yaparak, Dışişleri Bakanlığı görevi gereği yurt dışındaki İranlı vatandaşlara yardım ettiğini ve sağlık protokollerine tam uyarak sorunlarını çözdüğünü ifade etti.

Korona virüs salgınından sonra dünya genelinde birçok sınır kapandığını hatırlatan Dışişleri Bakanı Zarif, İran sınırları sağlık protokollerine uyularak açıldığını ve bu sınırlardan ihracat yeniden başladığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.