Avrupaİran

İran dışişleri bakanı Zarif, soykırıma uğrayan Bosnalı müslümanları yadetti

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, twitterdan yaptığı paylaşımda, Sırplar tarafından Bosnalı müslümanların soykırıma tutulmasını kınarken bu cinayette hayatını kaybeden Bosnalı müslümanları rahmetle yadetti.

İRNA’nın haberine göre, Zarif, mesajında 27 yıl önce böyle bir günde Avrupa’nın ortasında 8 bin mazlum ve savunmasız Bosnalı müslümanın Sırplar tarafından çok feci bir şekilde katledilmesi gibi acı hadisenin asla hafızalardan unutulmayacağını bildirdi.

İran dışişleri bakanı, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın gördüğü en zalimce ve vahşi bir soykırımın Bosnalı müslümanlara karşı işlenen sözkonusu cinayet olduğunu belirterek, ‘bu cinayeti ne Avrupalılar unutacak ne de müslümanlar’ dedi.

Bosnalı Müslümanların önemli günlerinden Srebrenitsa katliamı 24.yıl dönümü dün anıldı. 8 bin 372 Bosnalı müslümanın Sırp askerleri tarafından katledildiği soykırımın acısı hala dinmedi. Avrupa’da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak dünyada unutulmayan acı katliamda, 7’den 70’e binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, “Krivaya 95 Harekatı”nın bir parçası olarak Srebrenitsa’yı işgal etti. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüştü.. Çünkü Bosna – Hersek’in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi “Ratko Miladiç” komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürüldü. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirdi. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun “Akrepler” olarak bilinen özel birlikleri de katıldı. Ne Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.