Asyaİran

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in, Taşkent ziyareti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Taşkent İslam Medeniyeti Merkezi’nin inşasının hem İslami inançlara olan güveni artırdığını, hem de aşırılıkla mücadele etme ve İslam’ın şiddet içeren algılarından kendini uzaklaştırmaya dönük olduğunu söyledi.

Resmi ziyarette bulunmak üzere Orta Asya turunun ilk ayağında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te giden Zarif, İslam Medeniyet Merkezi’ni gezdi.

Zarif burada yaptığı açıklamada, Özbekistan Devlet Başkanı’nın bu merkezi inşa ettirmesinin gençlerin Özbeklerin tarihini ve değerlerini tanımasına ve onların İslami inançlara olan güvenlerini artırmasına yol açmakla birlikte aşırılıkcılıkla mücadele ve İslam’ın şiddet içeren algılarından uzaklaşma yolunda bir adım olduğunu ifade etti.

Bu ziyarette, merkezin yöneticisi Şah Azim Munvverov da yaptığı açıklamada merkezle ilgili ayrıntılı bilgiler verderek, merkezin İslami eserlerin korunması ve yaygınlaştırılması için bkurulduğunu ve dünyanın her yerinden İslam alimleri için bir merkez olarak işlev yaptığını belirtti.

İslam Medeniyet Merkezi ayrıca zengin bir İslami eserler kütüphanesine sahiptir.

Zarif, Orta Asya’da ikili ve bölgesel işbirliği ile ilgili görüşmeler gerçekleşmek üzere bugün sabah saatlerinde Özbekistan Dışişleri Bakanı ile görüştü.
Özbek mevkidaşı Abdulaziz Kamilov’la görüştükten sonra bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Zarif, Özbek Bakan Kamilov’la ikili siyasi, iktisadi ve kültürel ilişkileri geliştirme yolunu masaya yatırdıklarını, ayrıca başta Afganistan barış süreci olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldıklarını belirtti.

İki ülke arasında işbirliğinin gelişmesini temenni eden Dışişleri Bakanı Zarif, İran İslam Cumhuriyeti Özbekistan’ın uluslararası piyasalara açılmak üzere transit yolu olabileceğini vurguladı.

Zarif ayrıca İran ve Özbekistan arasında çeşitli alanlarda işbirliği zemin bulunduğunu, iki ülke arasındaki derin ortak tarih iki milletin dostluğunu daha da geliştirebileceğini kaydetti.

Zarif 8 Nisan’a kadar sürecek bölgesel turda Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ı ziyaret edecek.

İran’la medeni, tarihi ve kültürel ortaklıkları olan Orta Asya ile ilişkileri geliştirmek, her zaman İran’ın en önemli önceliklerinden biri olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.