İranFilistin

İran Dışişleri Bakanlığı: Filistin halkının iradesini görmezden gelen herhangi bir çözüm geçersizdir

İran Dışişleri Bakanlığı, Filistin halkının taleplerini dikkate almayan sözde “Yüzyılın anlaşması” da dahil olmak üzere her türlü çözüm geçersizdir.” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Sabra ve Şatila katliamlarının yıldönümünde dün attığı twette, ”16-18 Eylül 1982’de işgalci İsrail güçleri Lübnan’da Filistinlilerin mülteci kampları Sabra ve Şatila’da binlerce kişiyi katletti” cümlesine yer verdi.

Siyonist rejimin o zamanki Savaş Bakanı ve aynı zamanda Lübnan’daki işgal topraklarındaki İsrail güçlerinin komutanı Ariel Şaron, bu cinayette büyük rol oynamıştı.

Siyonistlerin ve paralı askerlerinin Sabra ve Şatila kamplarında yaşayanlara karşı işledikleri suçlar arka arkaya üç gün devam etti ve çoğu Filistinli çok sayıda masum erkek, kadın ve çocuk şehit oldu.

Bu vahşi katliamda 20 binden fazla Filistinlinin yaşadığı kampta 3.500 ila 5.000 arasında Filistinlinin şehit olduğu tahmin ediliyor.

Çoğunluğu yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan Filistinli mülteciler, ağır silah ve bombaların yanı sıra balta ve kesici aletlerle vahşice öldürüldü.

Katliamın ardından Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1982’de yaşananları kınayarak “bunun bir soykırım olduğunu” ilan etmişti. Ancak hala katliama dair hiçbir yargılama ve ceza işlemi gerçekleşmedi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.