HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Bağdat’ta Tahran ve Riyad arasında yeni diyalog olmadı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Bağdat’ta İran ve S. Arabistan arasında gerçekleşen diyalog, önceki diyalogların devamı olduğunu ve iki ülke arasında yeni bir diyalog başlamadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade Pazartesi günü gazetecilerle video konferans yöntemi ile düzenlediği basın toplantısında, şehit Recai ve şehit Bahüner’in başbakanlık binasına teröristlerce yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu şehit düştükleri hş. takvimine göre 8 Şehriver günü küresel istikbarın İran milletine karşı düşmanlığının bir başka örneği olduğunu belirterek, İslami nizamın ve İslam inkılabının şehitlerini saygı ile andıklarını belirtti.

Bağdat zirvesi ve neden İran İslam Cumhuriyeti bu zirveye Dışişleri Bakanı seviyesinde katıldığına temas eden Sözcü Hatipzade şöyle dedi:

Her uluslararası zirve durumunda katılım seviyesi ve katılımcıların kimlerden oluşması gerektiği ülkelerce ve zirvenin gündemi ve ülkelerin hazırlık durumuna göre belirlenir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade şöyle ekledi:

Bir zirveye Cumhurbaşkanı veya Dışişleri Bakanı’nın katılma kararı, zirveye katılanların seviyesi ve açıklanan programa göre alınır ve pratikte İran’ın Irak’a yönelik dış politikasında herhangi bir farklılık söz konusu değildir; zira biz Irak’ın komşusu olarak şimdiye kadar birçok kez ilkeli bir politika temelinde Irak’ta barış, huzur ve istikrara katkı sağlayacak her türlü harekete destek verdiğimizi ifade ettik.

Sözcü Hatipzade şöyle devam etti:

Bugün herkes İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede, Irak’ta ve uluslararası arenada nasıl bir konuma sahip olduğunu bilmektedir. Asıl önemli olan konu, Bağdat zirvesinin daha fazla işbirliği doğrultusunda olmasıydı ve Dışişleri Bakanımız da belirttiği üzere hepimiz bölgede ortak kaderi paylaşıyoruz.

Bağdat zirvesinin kulisinde İran ve S. Arabistan arasında diyalog sürecine de temas eden Sözcü Hatipzade, iki taraf arasında gerçekleşen diyalog, önceki diyalogların devamı olduğunu ve iki ülke arasında yeni bir diyalog başlamadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.