İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, haftalık basın toplantısında konuştu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade bugün düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Viyana görüşmelerinin bu hafta sonu kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen Sözcü, İran’ın sunduğu önerilerin nükleer anlaşma ve önceki 6 tur sonucu hazırlanan taslak çerçevesinde olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade düzenlediği haftalık basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Hatipzade Viyana görüşmelerine ilişkin olarak, “Viyana’da yaptırımların kaldırılmasına yönelik taslaklar ve İran’ın yaptırımların kaldırılması karşısında misilleme önlemlerinin nasıl durdurulacağı konusunda müzakere etmekteyiz. Dolayısıyla adım adım bir plan veya geçici bir anlaşma söz konusu değil” diye kaydetti.

İran’ın kararlı bir irade ile Viyana görüşmelerine katıldığını dile getiren Hatipzade, “Karşı tarafın da İran gibi belirli tekliflerle görüşmelere katılması önemlidir. Bizim istediğimiz şey nükleer anlaşma çerçevesindedir” dedi.

İran’ın Viyana görüşmelerinde karşı tarafa sunduğu belgelerle ilgili olarak Hatipzade, “Daha önce 6 turda yapılan müzakerelerin metnine dayanak karşı tarafa iki taslak sunduk” ifadesini kullandı.

Hatipzade, Viyana görüşmelerinin yeni turunun hafta sonu başlayacağını ifade etti.

Siyonist Rejim Başbakanı Naftali Bennett’in İran karşıtı iddialarına da tepki gösteren Hatipzade, “İşgalci Siyonist Rejim bölgede her türlü görüşmeye karşıdır. Bu rejim uluslararası meselelerde sürekli olarak projeksiyon oluşturmaya çalışıyor ve başından beri nükleer anlaşmaya karşı olduğunu gizlememiştir. Bu herkes için açıktır ve açıklamaya gerek yok” ifadesini kullandı.

Hatipzade sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu açıklamaların üzücü yanı, nükleer başlık sahibi olduğu iddia edilen, herhangi bir uluslararası izleme rejimine üye olmayan ve korumayı kabul etmeyen rejim yetkilileri tarafından açıklanmasıdır. Bu iddialar tamamen mesnetsizdir. Bu iddialarda bulunan kişi de onursuzdur. Bununla daha fazla ilgilenmek zamanımızı boşa çıkarıyor.”

Hatipzade İran ve Afganistan sınırında yaşanan olaylar hakkında ise, “Sınırlarımızda yaşananlar Taliban geçici hükümetin sınır muhafızlarının sınıra aşina olmamasından kaynaklanan bir olaydı” dedi.

Hatipzade konuya ilişkin olarak, “Afganistan sınırında, bazı yerlerde kaçakçıların girişini engelleyen duvarlarımız var. Bu duvarların bir kısmı İran’ın birkaç yüz metre içine örülmüş durumdadır. Sınır muhafızlığı yapan Taliban tarafı sınırın sıfır noktasına aşina değildi ve bu yanlış anlaşılmadan yola çıkarak bazı İran vatandaşlarına ateş açtı ve İran sınır muhafızları da karşılık vermek zorunda kaldı” ifadelerinde bulundu.

Afganistan’ın geleceğinin Afgan halkının iradesi üzerine kurulması gerektiğini belirten Hatipzade, “kapsayıcı olmayan ve Afganistan’ın etnik ve demografik yapısını yansıtmayan hiçbir hükümet bu ülkenin geleceği için parlak bir yol çizemez” ifadesini kullandı.

Dışişleri Sözcüsü Hatipzade, Arap Birliğ Genel Sekreteri’nin iddialarına tepki göstererek, “Arap dünyası asıl önceliği olan Müslüman ve Arap ülkeler arasındaki birliğe odaklanmalı ve Arap dünyasında bölünmeler yaratmamalıdır” dedi.
Hatipzade, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un bölge ziyaretine tepki olarak, “Fransa gibi ülkelerin daha sorumlu davranmasını bekliyoruz. Fransa da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri, Fars Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkelerine milyarlarca dolarlık gelişmiş silah satmaktadır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.