İran

İran Elektrik Endüstri sözcüsü: Türkmenistan elektrik şebekesi İran’a bağlandı

İran elektrik endüstrisinin bir sözcüsü, Türkmenistan elektrik şebekesinin İran’ın Gonbad şehrine giden enerji nakil hattının yenilenerek tekrar faaliyete geçtiğini söyledi.

Mustafa Recebi Meşhedi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Türkmenistan-Gonbed elektrik iletişim hattındaki direklerden bazı kabloların çalınmasının ardından yaşanan sorunun, 51 saatten daha az bir zamanda çözüldüğünü ve elektrik intikalinin tekrar başladığını” söyledi.

Recebi Meşhedi, elektrik hatlarına yönelik düzenlenen hırsızlık girişimde bazı direklerin devrilerek demirlerinin ve kablolarının çalındığının tespit edildiğini ve bundan dolayı da elektrik kesintisinin yaşandığını söyledi.

İranlı yetkili, açıklamasının devamında, “Şebekedeki özel koşullardan dolayı hattın onarılması için acil durum kulesi yapımı ilk kez gündeme getirilmiş ve inşaatın tamamlanması ve milli sevkıyat ile koordinasyonun ardından, elektrik iletişimi tekrar başlatılmıştır. Bu acil durum kulesi 51 saatten daha kısa bir sürede inşa edildi ve kuruldu, bu kendi alanında bir rekor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.