HaberlerİranOrtadoğu

İran enerji borsasında 70 bin varil petrol sattı

İran enerji borsasında her biri 35 bin varil ham petrolden oluşan toplam 70 bin varil ham petrolü iki parti şeklinde sattı.

Muhabirimizin haberine göre, İran petrol milli firmasının enerji borsasındaki temsilcisi Emir Hüseyin Tebyanian konu ile ilgili yaptığı açıklamada iki parti ham petrol 30 Nisan Salı günü enerji borsasında satıldığını belirtti. Tebyanian satılan ham petrol varil başına 63 dolar 51 sent fiyat belirlendiğini ve sonunda 60 dolar 68 sentten satıldığını kaydetti.

Tebyanian, enerji borsasında ham petrol alımı Çarşamba günü akşam saatlerine kadar mümkün olduğunu, banka işlemleri ve satılan petrolün teslimatı da İran petrol milli firmasının prosedürlerine göre gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tebyanian ayrıca gelecek Salı günü de güney Pars sahasına ait bir milyon varil doğalgaz yan ürünleri uluslararası enerji borsasında satışa sunulacağını ifade etti.

İran enerji borsasında ham petrol satışını, satılan petrolün bedelini yüzde 20 milli para birimi Rial ve yüzde 80 kadarını da döviz üzerinden ödeme yapılması kaydıyla gerçekleştiriyor.

İran enerji borsasında ham petrol satışını direniş ekonomisi çerçevesinde ve petrol satış yöntemlerini çeşitlendirme doğrultusunda gerçekleştiriyor.

Başa dön tuşu
Kapalı