AmerikaAsyaAvrupaRusyaVenezuela

İran firmalarından Venezuela’nın petrokimya sektöründeki ABD amborgosunu yıkmak için köklü yatırımlar…

Salı günü Venezuela’ya yaptığı ziyaretin ilk gününde Venezuela’daki bir amonyak fabrikasını yenilemek için bir sözleşme imzalandığını bildirdi.

Raporda, sözleşmenin türünün ilk örneği olduğu ve İran şirketlerinin şimdiye kadar ihracat ve ithalat ve rafineri yenileme planları gibi alanlarla sınırlı olan Venezuela petrol sektöründeki varlığını genişleteceği belirtildi.

İranlı bir şirketin, tesiste üretilen petrokimya ürünlerinin satışından pay alması karşılığında sözleşme kapsamında Venezuela’daki amonyak tesisinin bazı kısımlarında onarım çalışmaları yapacağı belirtildi.

İranlı şirketler, İran’ın ham petrolünü bu rafinerilerde işlemesine ve ürünlerini bölgesel pazarlarda satmasına izin veren sözleşmeler kapsamında Venezüella rafinerilerindeki onarım ve yenileme projelerine şimdiden katkıda bulundu.

İran ve Venezuela arasındaki ortaklık, iki ülkenin Amerikan yaptırımlarının petrol sektörleri üzerindeki etkilerini dengeleme çabaları arasında son yıllarda güçlendi.

Petrol Bakanlığı tahminlerine göre, İranlı şirketlerin Venezüella petrokimya tesislerindeki yeniden canlandırma planlarına katılımı, ülkenin yıllık 12 milyon mt’luk (mt) toplam petrokimya üretim kapasitesinin üçte birine tekabül edecek şekilde artabilir.

Cumhurbaşkanı Raeisi ile birlikte Karakas’ta bulunan İran Petrol Bakanı Javad Owji Salı günü yaptığı açıklamada, Venezuela’nın petrokimya üretim kapasitesinin sadece 2 milyon mt’unun aktif olduğunu ve geri kalanının ABD yaptırımları nedeniyle atıl duruma geldiğini söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.