İran

İran genelinde korona kısıtlamaları yürürlüğe girdi

İran’da korona virüs salgını ile mücadele çerçevesinde alınan yeni kısıtlama kararları bu sabah uygulanmaya başladı. Kısıtlamalar iki hafta sürecek.

Korona virüs salgını ile milli mücadele merkezi Sözcüsü Alirıza Reisi, hali hazırda 124 kent kırmızı, 150 kent turuncu ve 98 kent de sarı alarm durumunda olduğunu belirterek, 25 eyalet merkezi de kırmızı alarm durumunda olan kentlerin arasında yer aldığını kaydetti.

İran Sağlık Bakanlığı yetkilileri korona virüs salgınının şiddetlenmesini aile içi toplantılara bağlıyor. Bu tür toplantılar genellikle mesai saatinden sonra geceleri evlerde gerçekleşiyor.

Sağlık Bakanı Yardımcısı İrec Harirçi evlerde aile toplantılarından mümkün mertebe kaçınmaya vurgu yaptığı açıklamasında, aile toplantıları korona virüs hastalığının yayılmasında yüzde 51 kadar payı olduğunu, bu yüzden gece saat 21:00’den itibaren sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması kararlaştırıldığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamasına göre, İran’da şimdiye kadar 828 bin 377 kişi korona virüsten etkilendi; maalesef 43 bin 896 kişi hayatını kaybetti.

Dünya genelinde ise vaka sayısı 57 milyon sınırını aştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.