AsyaHindistanİran

İran, Hindistan ve Özbekistan arasında Çabahar için üçlü toplantı

İran İslam Cumhuriyeti, Hindistan ve Özbekistan yetkililerinin katılımıyla Çabahar limanı ile ilgili konular ele alındı.

Üçlü toplantının ikincisinde konuşan İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ali Akber Safai, Özbekistan yönetiminin Çabahar limanının potansiyelini bu ülkenin ticaret ve yatırımını geliştirmek için kullanma yaklaşımını sıcak karşıladıklarını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin komşu ülkelerle her alanda işbirliğini geliştirmeye yönelik dış politikasına dikkat çeken Limancılık ve Gemicilik Kurumu Genel Başkanı, Özbekistan’ın Çabahar anlaşmasına katılmasıyla yakında Hindistan, İran ve Özbekistan arasında transit kolaylaşacağını vurguladı.

Hindistan Su Kanalları, Limanlar ve Gemicilik Bakan Yardımcısı Branjan da yaptığı konuşmada, Çabahar anlaşmasının İran, Hindistan ve Afganistan arasında imzalandığına işaretle, bu anlaşmanın Afganistan’ın serbest sulara erişimini sağladığını söylerken, Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Abdussamad Müminov da, Çabahar limanının bölge ülkeleri arasında transit ve lojistik taşımacılığı kolaylaştırma noktasında etkin rol ifa edebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.