Haberler

İran Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerle ilişkileri genişletmeye kararlı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, IORA Bakanlar Kurulu toplantısında şunları söyledi: “İran, Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği (IORA) muazzam potansiyelinin farkındadır ve bu birlik ile ilişkilerini genişletmeye kararlıdır.”

Bangladeş’in sanal ortamda ev sahipliğinde gerçekleşen Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği (IORA) Bakanlar Konseyi’nin 22. toplantısında İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan şunları kaydetti: “IORA formunda yirmi yılı aşkın faaliyet ve işbirliğinde, bu birliğin ekonomik işbirliğindeki potansiyeli ortaya çıktı.”

İran Dışişleri Bakanı ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Yaptırımların kaldırılması ve İran haklarının geri verilmesi, olumlu ekonomik ve insani etkilere ek olarak, şüphesiz İran İslam Cumhuriyeti’nin IORA dahil bölgesel işbirliği düzenlemelerinde daha güçlü ve daha etkin bir varlığına yol açacaktır.”

“Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği (IORA), 1997 yılında Hindistan ve Morris’in girişimiyle kurulmuş olup, şu anda toplam nüfusu 2,7 milyarı aşan 23 üye ülkeye sahiptir.

Bu birlik, hükümet temsilcilerinin, işadamlarının ve üniversitelerin işbirliği ve bir araya gelmesinin genişletilmesi ve hızlandırılmasına ve çok taraflılık ve müdahale etmeme ilkesine dayanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik işbirliği ve üye ülkeler arasında bilimsel ve ticari işbirliğinin gelişmesinin önündeki engellerin kaldırılması IORA’nın ana hedefleri arasındadır.

İran, kuruluşundan bu yana birliğe üye olmasına rağmen, Mart 1999’da İslami Şura Meclisi’nin onayı ile resmen üye oldu ve 2005’ten bu yana iki yıldır birliğe başkanlık ediyor.

İran’ın Umman Denizi ve Fars Körfezi üzerinden Batı ve Doğu ticareti arasında bir bağlantı olarak coğrafi ve ticari konumu, İran’ı IORA’nın önemli bir üyesi yaptı; Aslında İran, deniz iletişimini güçlendirme ve diğer bölgesel ve küresel pazarlarla demiryolu ve karayolu bağlantıları kurma konusundaki büyük potansiyeli nedeniyle bu birliğin etkili bir üyesidir.

İran’ın Umman Denizi kıyısındaki Çabahar Serbest Bölgesi ve Hint Okyanusu ile bağlantısı, İran’ın deniz ve kara yollarındaki önemli rolünü gösteriyor ki IORA üyeleri için Hint Okyanusu ile fars Körfezi, Batı ve Orta Asya ile Kafkaslar ve Avrupa arasında güvenli ve kısa bir rota sağlayabilir.

Hal böyleyken ABD, İran’a karşı ekonomik yaptırımlar ve diğer ülkelerden gelen siyasi baskılar uygulayarak İran’ın ekonomik potansiyelini ve deniz ve kara yollarındaki kilit rolünü geliştirmek için her türlü ciddi eylemi her zaman engellemeye çalışmıştır; Ancak Hindistan’ın Çabahar’ı Afganistan ve Orta Asya için bir merkez yapma arzusu İran’ın konumunun inkar edilemez olduğunu gösteriyor.

Hindistan Dışişleri bakanı Sabramaniyam Cayşankar bu bağlamda şöyle diyor: “İran’ın Çabahar limanı, Orta Asya ülkeleri için denize güvenli, güvenilir ve sınırsız erişim sağlıyor ve etkin rolü artık iyice ispatlanmış durumda.”

Açıkçası IORA sürdürülebilir kalkınma hedefiyle işbirliğini genişletme kapasitesine sahiptir. Zira Asya, küresel ekonominin merkezi haline geliyor; Hint Okyanusu, Avrupa ve Asya arasındaki deniz ticareti için önemli bir geçiş noktasıdır ve Hint Okyanusu yıllık olarak dünyadaki deniz petrol ticaretinin %80’inden fazlasının ve yaklaşık 100.000 ticaret gemisinin geçtiği dünyanın en hayati deniz yollarından biridir. Bu yüzden IORA, Hint Okyanusu kıyısında ekonomik kalkınma ve barış ve güvenliğin tesisi amacıyla bölgesel yakınlaşmanın güçlendirilmesinde etkin bir rol oynayabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.