HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran hükümet sözcüsü: Ekonomik savaş planlayıcıları, hedeflerine ulaşamadı

İslami İran hükümet sözcüsü Ali Rebii, son 3 yılda ülkenin, petrol geliri gözetilmeyen bütçe ile yönetildiğini kaydettiği açıklamasında, ekonomik savaş planlayıcılarının hedeflerine ulaşamadığını belirtti.

İran Press’in bildirdiğine göre İran hükümet sözcüsü Ali Rebii, bugün Pazartesi, hükümet tarafından 108. ve son basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Hükümet böylesi bir durumda 2500 kalem ürünün ithalini yasaklayıp yurt içinde ürünlerin yaygınlığını korurken, ihracat da yapabildi. Böylece ekonomik savaş planlayıcıları, hedeflerine ulaşamadı”ifadesini kullandı.

Rebii açıklamasını şöyle sürdürdü: İran ekonomisi geçen sene gelişme kaydetti, gerçi aynı zamanda yaptırımlardan dolayı halkın yaşamına ekonomik sıkıntılar dayatıldı ve bu konu, hükümet için ciddi bir meseleydi.

Yaptırımların piyasada birçok ürün fiyatının dengesinin bozulmasına neden olduğunu kaydeden Rebii, “bizim gittiğimiz yol, yanlış bir yol değildi; hala söylüyorum, itidal, engelleri aşmak ve başarı için tek yoldur”diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.