İran

İran İçişleri Bakanı bazı ülkeleri uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede pasif olmakla eleştirdi

İran içişleri bakanı Ahmed Vahidi, bazı ülkeleri uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede pasif olmakla eleştirdi.

Dün, 65’ten fazla ülkenin büyükelçileri ve ayrıca Tahran merkezli uluslararası kuruluşların ofis başkanlarının toplantısında konuşan Ahmed Vahidi, ‘uyuşturucu kaçakçılığı, toplu göç, organize suç, kaçakçılıkla ilgili mal ve terör faaliyetleri, İran İçişleri Bakanlığı’nın düzeni ve güvenliği sağlamadaki başlıca sorunları’ olarak niteledi.

İran İçişleri Bakanı, son 20 yılda Amerikalıların gelmesinden sonra Afganistan’daki haşhaş ekimi ve uyuşturucu maddenin üretiminin çoğalmasına değinerek, “Bu narkotik hacmin üretimi ve ihracatı, Amerikalıların Afganistan’daki varlığıyla olmuştur ve Amerika bu durumla ilgili hesap vermelidir.” dedi.

Vahidi, “Şüphesiz İran uyuşturucunun önünü almasaydı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın diğer ülkeleri uyuşturucu maddenin başlıca hedefleri olurdu” dedi.

İran İçişleri Bakanı, “İran İslam Cumhuriyeti uyuşturucuyla mücadelenin ağır yükünü tek başına taşımamalı, diğer ülkeler de bu konuda İran’a yardım etmeli” dedi.

Ülkeler arasında kaçakçılık, uyuşturucuyla mücadele ve göç konularında bilgi alışverişine vurgu yapan Vahidi, “Bu zararları ortadan kaldırmak için dünyanın farklı ülkelerinin ciddi bir işbirliği iradesine sahip olması gerekiyor” dedi.

İçişleri Bakanı, konuşmasının bir başka bölümünde, İran İslam Cumhuriyeti’nin dünyanın en göçmen dostu ikinci ülkesi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.