İran

İran İçişleri Bakanlığı: Uluslararası kuruluşlar mültecileri desteklemekten sorumlu olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yabancı Vatandaşlar ve Göçmen İşleri Genel Müdürü, uluslararası kurum ve kuruluşların mültecileri destekleme konusunda sorumluluk alması çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı’ndan alınan habere göre, İçişleri Bakanlığı Yabancı Vatandaşlar ve Göçmenler Genel Müdürü Mehdi Mahmudi, AB İnsani İşler Dairesi (ECHO) Başkanı Tahini Matiri Tamanagda ile görüşmesinde, Afganistan’daki son gelişmeler ile mülteciler ve göçmenlerin ihtiyaçlarının ele alındığını bildirdi.

Mahmudi sözkonusu görüşmede şöyle dedi: “İran İslam Cumhuriyeti, hiçbir beklentisi olmadan ve birçok soruna, zalim ve tek taraflı yaptırımlara rağmen her zaman mültecilerin başlıca destekçilerinden biri olmuştur, değerli hizmetler sunmuş ve zor koşullarda mültecilere ve göçmenlere her zaman yardımcı olmuştur. ”

Avrupa Birliği İnsani İşler Ofisi’nin (ECO) yeni başkanı da, İran’a mültecilere verdiği destek ve hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, “Mültecilerle ilgili sorunları daha hızlı çözmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Mültecilerin ve göçmenlerin ihtiyaçlarını incelemek için düzenlenen bu toplantıda, iki taraf mültecilerin sorunlarının ele alınmasına özel dikkat gösterilmesi ve ayrıca Afganistan’ın iç çatışmalarının çözülmesi ve mültecilerin ve göçmenlerin ülkelerine sorunsuz bir şekilde dönmeleri için çalışılması gereğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.