AvrupaİranKuzey Amerika

İran ile 4+1 Grubu yarın Viyana’da yeniden toplanıyor

Bu hafta salı günü Viyana’da düzenlenen İran ile 4+1 Grubu toplantısının ardından alınan kararlar uyarınca yeni toplantı cuma günü düzenlenecek.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlayan İran ile 4+1 Grubu toplantıları devam ediyor. Salı günü düzenlenen toplantıya İran, 4+1 Grubu ve AB heyetleri katıldı. Toplantıya katılanlar, nükleer ve yaptırımlar alanında ikinci çalışma grubunun kurulmasını kararlaştırdılar. Çalışma grupları cuma günü çalışma sonuçlarını Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu Toplantısı’na sonacaklar.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri, ABD’nin Tahran’a yönelik uyguladığı tek taraflı ve yasadışı tüm yaptırımları nükleer anlaşma dönüş için kaldırması gerektiğini belirtiyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi’nin Viyana’daki yoğun görüşmeleri ise devam ediyor. Bu doğrultuda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi dün Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile bir araya geldi.

Görüşmede iki tarafın çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirme iradesi vurgulanırken ikili ilişkiler ele alındı.

Taraflar ayrıca, Viyana’daki nükleer görüşmelerin son durumu hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Irakçi görüşmede, İran’ın bu konudaki tutumunu ve ABD’nin yaptırımları tamamen kaldırması ve anlaşmaya dönmek için pratik adımlar atması gerektiğini açıkladı.

Bu arada, ABD Dışişleri Sözcüsü Price Viyana’da sürmekte olan görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Price, ABD’nin İran’la görüşmeler konusunda acelesi olmadığını ve görüşmelerin zorlu geçmesine hazır olduğunu ifade ederek Viyana görüşmelerinin sonunda ABD’nin çıkarlarının korunacağı bir sonuca ulaşmayı arzu ettiklerini belirtti.

Price, bazı yaptırımları kaldırmaya hazırlandıklarını, “İran’la nükleer anlaşmakoşullarına dönmek için gerekli adımları atmaya hazırlanıyoruz ki buna, nükleer anlaşmayla örtüşmeyen yaptırımların kaldırılması dahildir.” sözleriyle teyit etti.

Şu aşamada hangi yaptırım başlıkları üzerinde çalıştıklarını açıklamayacağını söyleyen Price, bununla birlikte İran da anlaşma koşullarına dönmeden tek taraflı teşvikler vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2015’te beş Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyesi ve Almanya (P5+1) ile İran arasında imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) Anlaşması’ndan 2018’de çekilmişti. 20 Ocak’ta görevi devralan Joe Biden yönetimi ise İran nükleer anlaşmasına geri döneceklerini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.