Avrupaİran

İran ile Almanya arasında tutuklu takası gerçekleşti

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, Almanya ile gerçekleştirilen mahkum takasına ilişkin bilgi verdi.

İsmaili, ABD’nin Halili’nin iadesini istemesi üzerine Almanya’ya takas teklif ettiklerini söyledi.

“Amerikalılar, Almanya’dan ticari faaliyetlerde bulunan bu kişinin ABD’ye iadesini istedi ancak Dışişleri Bakanlığı ve Yargı Erki’nin çabaları bu vatandaşımızın İran’a getirilmesini sağladı” diyen İsmaili, yasak bölgelerin görüntülerini çektiği gerekçesiyle mahkeme tarafından 3 yıl hüküm giyen, ismi açıklanmayan bir Alman vatandaşının serbest bırakıldığını belirtti.

İsmaili, “Yargısal süreç sonucunda pazar günü İran vatandaşının ülkeye dönmesinin ardından pazartesi günü Alman vatandaşını serbest bıraktık” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya’da tutuklanan Ahmed Halili adlı İran vatandaşı pazar günü serbest bırakılmıştı. Halili, 56. Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile birlikte İran’a dönmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.