İran

İran ile BAE ulusal güvenlik yetkilileri biraraya geldi

BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı bugün Tahran’da İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile biraraya geldi. Görüşmede Şemhani, bölge ülkeleri arasında işbirliğinin sürdürülebilir güvenlik ve istikrar için şart olduğunu belirtti.
Resmi ziyaret için Tahran’a gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.
İran-BAE ilişkileri ile bölgedeki son durumun ele alındığı görüşmede Şemhani, “Bölgede güvenlik ve istikrar ancak bölge ülkeleri arasında diyalog ve işbirliği yapılmasıyla sağlanabilir.” dedi.
Şemhani, “Komşu ülkelerle yakın ve dostane ilişkilerin yanı sıra ekonomik, ticari ve yatırım kapasitelerinin değerlendirilmesi İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politika alanındaki ana öncelikleridir.” ifadesini kullandı.
Bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin dış güçlerin müdahaleci politikalarından etkilenmemesi gerektiğini vurgulayan Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şemhani, şunları kaydetti:
“Fars Körfezi ülkeleri birlikte işbirliği yaparsa, bir enerji merkezi olarak kendi halkları için kalkınma ve refah sağlayıp bölge ve dünya ekonomisine büyük katkıda bulunabilir.”
Bölgedeki krizlerin son bulması gerektiğini vurgulayan Şemhani, “Anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak için diyalog, askeri yöntemin yerini almalı.” diye konuştu.
Ulusal Güvenlik Danışmanı da, “Abu Dabi ve Tahran arasında dostane ilişkileri geliştirmek BAE’nin önceliklerinden biridir.” dedi.
Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan sözleirnin devamında, İran’ın bölgede güçlü ve büyük bir ülke olarak doğu ile batı arasında ana bağlantı köprüsü olarak özgün jeopolitik konuma sahip olduğuna işaretle, iki ülkenin transit, enerji, taşımacılık, sağlık ve yatırım gibi alanlarda işbirliği için büyük ekonomik kapasite ve potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.