Asyaİran

İran ile Çin dışişleri bakan yardımcıları basın toplantısı düzenledi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi, Pekin’de Çinli mevkidaşı ile ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Gündemde ikili ilişkiler, bölgesel konular ve nükleer anlaşma vardı.

Basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, Nükleer Anlaşam’nın çok yönlü bir kazanım niteleyerek, anlaşma BM güvenlik konseyinin görüşüne uygun olduğunu ve konsey anlaşmayı 2231 sayılı kararname ile onayladığını belirtti.

Amerika devleti BM güvenlik konseyinin bir daimi üyesi olarak nükleer anlaşmadan çekilmekle konseyin kararnamesini ihlal ettiğini kaydeden Irakçi, Amerika’nın sadece anlaşmadan çekilmekle kalmadığını, anlaşmada kalan ülkeleri de anlaşmadan çekilmeleri için baskı altında tuttuğunu, ki bu da o ülkelerce asla kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin Nükleer Anlaşma’daki yükümlülüklerini adım adım askıya aldığını hatırlatarak, İran’ın bu adımının anlaşmadan çekilme anlamına gelmediğini, bilakis anlaşmanın 36.maddesi gereği anlaşmayı kurtarmaya yönelik olduğunu ifade etti.

Basın toplantısında Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Cao Şi de, Avrupa ülkelerini İran ve AB arasında ticareti kolaylaştırmak amacıyla kurulan INSTEX’in faaliyete başlaması için daha hızlı hareket etmeye, ABD’yi ise İran’a yönelik devreye soktuğu yaptırımları kaldırmaya ve Nükleer Anlaşma’ya dönmeye davet etti.

Ma Cao Şi yaptığı açıklamada, Çin ve İran’ın Nükleer Anlaşma’nın korunması için çaba sarfedeceklerini ve İran nükleer meselesi ile ilgili krizin ABD’nin bu anlaşmadan çekilerek, İran’a yönelik maksimum baskı politikasını uygulamaktan kaynaklandığını ifade etti.

İran ve Çin’in stratejik ortaklar olduğuna dikkati çeken Çinli yetkili, ‘Pekin, her zaman İran’la ilişkilerine stratejik ve uzun vadeden bakıyor ve bu ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. İran nükleer meselesi, bu ilişkilerin ayrılmaz parçası olarak önümüzde duruyor ve Nükleer Anlaşma’nın korunması konusunda iş birliğimizi geliştirmemiz gerekmektedir’ değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 11 Ağustos 2020 (39) içerik yüklenmiştir.