Çinİran

İran ile Çin ilişkileri stratejik seviyeye yükseldi

İran Dışişleri Bakanı Özel Kurmayı Rıza Zabib, İran ile Çin arasındaki ilişkiler geniş kapsamlı stratejim ortaklığa yükseldiğini belirtti.

Cumartesi günü İran ile Çin arasında imzalanan yeni işbirliği belgesi hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Özel Kurmayı Rıza Zabib, belgede siyasi, iktisadi ve savunma ve güvenlik alanları olmak üzere üç alanda işbirliği öngörüldüğünü belirterek şöyle dedi:

İran ile Çin arasında imzalanan bu belge iki ülke ilişkilerini ortaklık fazına yükseltti; yani ticaret ve alış verişte ortaklık seviyesine yükseltti. Belge, geniş kapsamlı bir belgedir; zira ilişkilerin tüm boyutlarını kapsayan stratejik bir belge sayılır; çünkü belgede ilişkilerin stratejik boyutları göz önünde bulundurulmuştur.

Zabib şöyle ekledi:

Belgede iki temel eksen söz konusudur. Birinci eksen, altyapılarla ilgilidir. Bu eksende iki ülkenin bilimsel ve teknolojik alanlarda önemli işbirliği ve iktisadi ilişkilerden mali kaynakların temin edilmesi ve yatırımlar öngörülmüştür. İkinci eksen ise ticaret ve hizmetlerle ilgilidir.

Zabib, imzalanan belge bir yol haritası olduğunu ve pratikte yaşanması gereken şey, bu yol haritasının anlaşmalara dökülmesinden ibaret olduğunu, anlaşmalar ilişkilerde pratik niteliği belirleyeceğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumartesi günü akşam saatlerinde iki ülke arasında 25 yıllık işbirliğini öngören belgeyi imzaladı.

Söz konusu belge iki ülkenin Dışişleri Bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Vang Yi tarafından imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.