İranendonazyaİran

İran ile Endonezya’nın ticari ilişkilerinin artmasına vurgu

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Seyyid Rıza Fatımi Emin, Endoneyza temsilciler meclisi başkan vekili Rahmet Gubel ile biraraya geldi. Görüşmede İran ile Endoneyz’nın ticari ilişkilerinin güçlenmesine vurgu yapıldı.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Tahran’da gerçekleşen görüşmede, tercihli ticaret tarifelerinin azalması, para transferinin kolaylaştırılması gibi yollarla ikili ticaretin gelişeceğine vurgu yaptı.

İkili ticaret hacminin artması için belirlenen hedefe dikkat çeken Bakan Fatımi Emin, Endonezya Cumhurbaşkanı’nın 2016 yılında Tahran’a yaptığı ziyarette, ikili ticaret hacminin 2 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğine rağmen ikili ticaret hacminin şimdiki durumda 1 milyar dolar olduğunu ifade edip, ticaret hacminin artması için yol haritasının çalışma grubunun kurulmasıyla belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fatımi Emin, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin hızlı gelişeceğini temenni ederek, İran ve Endonezya ekonomisinin birbirinin tamamlayıcısı olduğunu kaydetti.

Görüşmede Endonezya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili de, ülkesinin İran’ın nano ve bilgi tabanlı teknoloji alanlarındaki ilerlemesinden yararlanmak istediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.