Haberler

İran ile İngiltere Dışişleri bakanları görüştüler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile İngiliz mevkidaşı telefonda ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulundular.

İngiltere Dışişleri Bakanının isteği üzerine gerçekleşen telefon görüşmesinde, İngiliz Bakan Dominic Raab, İran Dışişleri Bakanı’nı kutlayarak, iki ülkenin ilişkilerinin muhtelif alanlarda karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde gelişmesini temenni etti.

İran Dışişleri Bakanı bu görüşmede, ABD’nin ve bazı Batılı ülkelerin Afganistan’a yönelik yanlış politikalarının etkilerinden esef duyduğuna işaretle, bu ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanmasının tüm etnik grupların katılımıyla kapsayıcı hükümetin kurulmasına, diyaloğa yönelmeye, şiddetten uzak durulmasına, halka ilgi gösterilmesine ve terörizmle pratik mücadeleye bağlı olduğunu belirtti.

İran’ın geçen 40 senede yaklaşık 4 milyon Afgan vatandaşına evsahipliği yaptığını ifade eden Emirabullahiyan, yeni göçmen dalgalarına karşı ve uyuşturucuyla mücadele için sürdürülebilir ortak uluslararası sorumluluğun yerine getirilmesine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, İran’ın tüm yasadışı yaptırımların iptalini beklediğini, İran’ın somut sonuçları olan ve İran halkının hakları ve menfaatlerini karşılayan müzakereleri olumlu karşılayacağını kaydetti.

Bakan Emirabdullahiyan ayrıca, İngiltere yönetiminin güven oluşturucu adımlarıyla ikili ilişkilerde bazı sorunların kaldırılması için hareket etmesine vurgu yaptı.

İngiliz Dışişleri Bakanı da, ülkesinin İran’a olan borçlarını geri ödemek için pratik taahhüdüne vurgu yaptı.

En önemli bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı görüşmede İran ile İngiltere Dışişleri bakanları, BM Genel Kurulu toplantısının marjında görüşmelerine devam etme üzerinde mutabık kaldılar./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.