Irakİran

İran ile Irak ulusal güvenlik yetkilileri görüştü

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani Tahran’a gelen Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Muhammed Celal el-Araci ile yaptığı görüşmede, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilme sürecinin hızlandırılmasının bu ülkede istikrarın artmasına yol açacağını belirtti.

İran ile Irak ulusal güvenlik yetkilileri arasında Tahran’da gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.

Bölgedeki istikrarsızlığın nedenlerini açıklayan Şemhani, ABD’yi güvensizliğin ve terörizmin en büyük nedeni olarak nitelendirerek, “Irak parlamentosunun ABD birliklerinin Irak’tan çekilmesine ilişkin yasasının uygulanmasının hızlandırılması, istikrar süreçlerini güçlendirecek” dedi.

Şemhani, IŞİD terör örgütüyle bağlantılı unsurların Irak’ta yeniden faaliyete geçmesinden endişe duyduğunu dile getirerek, “ABD’lilerin Irak’taki varlığını sürdürmek için IŞİD üyelerinin desteğiyle güvensizlik yaratmaya çalıştığına dair güvenilir bilgiler var” ifadesini kullandı.

Teröristlerin ve devrim karşıtı unsurların Irak’ın kuzeyindeki güvenlik karşıtı hareketlerine atıfta bulunan Şemhani, Tahran ve Bağdat’ın bu grupların kötülüklerine son vermek için daha fazla işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı da IŞİD terör örgütünün ABD ile bağlantılı olduğunu belirterek, “Terörist grupları iyi ve kötü olarak ayırmak ve terörizmle mücadelede çifte standart uygulamak, bu teröristlerin suç eylemlerindeki rolünü güçlendirmekten başka bir sonucu olmayacaktır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.