İranpakistan

İran ile Pakistan serbest ticaret için anlaştı

İran Ticaret Geliştirme Kurumu Genel Başkanı Alirıza Peyman Pak, İran ve Pakistan arasında serbest ticareti aktifleştirmek için iki tarafın anlaştığını duyurdu.

Bugün İran-Pakistan 9. ortak iş forumu toplantısının kulisinde konuşma yapan Alirıza Peyman Pak, uzman çalışma gruplarının anlaşmalarının sonuç verdiğine işaretle, İran ve Pakistan’ın ticari ve ekonomik münasebetlerinin gelişmesi ve stratejik işbirliğiyle hedeflere ulaşmak için mutabakat sağlandığını vurguladı.

Peyman Pak, takas ve barter meselesinin de incelenmesi ve bir an evvel mekanizmasının hayata geçirilmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Bu arada, İran Tarım Bakanı Seyyid Cevad Sadatinejad, resmi temaslar kapsamında Tahran’da bulunan Pakistan Başbakanı’nın ticaret, sanayi ve yatırımlardan sorumlu danışmanı Abdul Rezzak Davud ile görüştü. Bu görüşmede İran ve Pakistan tarım ürünlerinin ticaret kapasiteleri değerlendirildi.

Sadatinejad, iki ülkenin tarım ürünleri konusunda birbiriyle rekabet halinde olmadığını ifade ederek, “Dolayısıyla iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını değerlendirmeliyiz.” dedi.

Komşu ülkelerle ilişkiler ve takas sistemiyle ticaretin yeni Tahran hükümetinin öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Bakan Sadatinejad, “İran’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle iki ülke arasındaki ticaretin ulusal para birimi üzerinden yapılmasını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

Pakistanlı yetkili ise, iki ülke arasındaki ticaret hacminin özellikle tarım alanında geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İran ile Pakistan’ın takas ticareti kapasitesine değinen yetkili, “Pakistan pirincini İran’ın petrol ve petrokimya ürünleri ile değiş tokuş yapabiliriz.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.