İranpakistan

İran ile Pakistan’ın Uyuşturucu Madde ile Mücadele Çabaları

Pakistan narkotik ve uyuşturucu madde ile mücadele dairesi komutanı Şubeyr Ahmed Nuricu’nun Tahran ziyareti ile iki tarafın uyuşturucu madde kaçakçılığı alanındaki ilişkilerinin gelişeceği tahmin edilmektedir.

Bu ziyaret, geçen sene İran İslam Cumhuriyeti Emniyet Güçleri Narkotik ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele Dairesi Komutanı Tuğgeneral Mecit Kerimi’nin Pakistan ziyarete karşılık iadeyi ziyaret olarak gerçekleşti.
İran İslam Cumhuriyeti ve Pakistan 950 kilometre kadar ortak sınıra çizgisine sahiptir. Bu uzun sınırın güvenliğinin temin edilmesi, iki ülkenin sorumluları ve yetkililerinin en önemli meselelerinden biridir. Uyuşturucu ve zehir madde kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve terör çeteleri ve gruplarının faaliyetleri, İran İslam Cumhuriyeti ile Pakistan arasındaki sınırda görülen güvensizliğin önemli faktörleri arasında yer alıyor.
İran İslam Cumhuriyeti ile Pakistan arasındaki güvenlik ve askeri işbirliklerin arttırılması zarureti özellikle de güvensizliğe yol açan faktörler ve aktörler ile mücadele konusu, iki ülke makamlarının Tahran ile İslamabad’a yaptığı karşılıklı ziyaretlerin başlıca nedenidir.
Bu bağlamda özellikle de askeri sorumlular ziyaretler gerçekleştirmektedirler. Nitekim son dönemde İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetler genel kurmay başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri de Pakistan’a ziyarette bulunup Pakistan ordusu komutanı General Javid Bajwa ile görüşmesinde ortak sınırların güvenliğinin temini ve güçlendirilmesi hususunda görüş teatisinde bulundu.
Pakistanlı siyasi ve güvenlik meseleleri kıdemli uzmanı Rüstemşah Mohamand bu hususta şöyle düşünüyor: “Son bir hafta içerisinde, terörist gruplar ve kaçakçılar, özellikle de uyuşturucu madde kaçakçılarının faaliyetleri ve hareketliliği İran ile Pakistan ortak sınır noktalarında kimi yabancı ülkelerin de yardımı ile artmış ve şiddetlenmiştir. İki ülkenin güvenlik alanındaki işbirliklerinin gelişmesi ise sınırlardaki güvenliği istikrarlı hale getirerek ekonomik ve siyasi gelişmelerin de yolunu açacak ve bu hususa da yardımcı olacaktır.”
Resmi istatistiklere göre Pakistan sınırlarından çıkan uyuşturucu maddelerin yaklaşık yüzde 65’i İran’a geliyor. Bu kaçakçılık ise her iki ülke için sosyal ve ekonomik alanlarda yıkıcı etkiler bırakmaktadır.
İran İslam Cumhuriyeti sınır muhafızları 3 bini aşkın şehidi ile her daim bölgede ve dünya genelinde uyuşturucu madde ve kaçakçılık ile mücadele ön safta yer almıştır. Ancak sınırların genişliği ve kaçakçıların da faaliyetlerini arttırması yüzünden İran İslam Cumhuriyeti’nin bu alandaki girişimleri tek başına yeterli olmamış ve Pakistan sınır muhafızlarının da ciddi olarak bu işe koyulması zarureti görülmüştür.
Pakistanlı siyasi meseleler uzmanı Aşfak Ahmed bu hususta şuna inanıyor: “İran ile Pakistan arasındaki ortak sınırların güvenliği meselesi, sürdürülebilir güvenliğin temini ve bu hususta emin olunması için yetkililer karşısındaki en önemli sorun ve mesele sayılır.”
Böyle bir ortamda Pakistan hükümeti İran ile ortak sınırında barikatlar kurarak kaçakçıların bu sınır noktalarından geçmesine ve İran topraklarına girmelerinin engel olacağını açıklamıştır. Buna rağmen kaçakçılar ile mücadelenin en önemli yolu ve yöntemi, güvenlik, istihbari işbirliklerin artırılması ve de sınır noktalarındaki ekonomik faaliyetlerin arttırılmasıdır. Böylece sınırda yaşayanlar ticaret ile uğraşarak kaçakçılara yönelmemeleri sağlanabilir. Hal böyle olunca zaten bölge halkı kaçakçıların faaliyetlerini bizzat engelleyecektir

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.