İranTürkiye

İran ile Türkiye’nin uzun vadeli işbirliği yol haritası için mutabakat sağlandı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan bugün Tahran’ı ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Emir Abdullahiyan, İran ve Türkiye’nin uzun vadeli işbirliği için yol haritasının hazırlanması üzerinde Türk mevkidaşı ile mutabık kaldıklarını söyledi.
İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Çavuşoğlu ile görüşmesini değerlendirerek, “Bugünkü görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli diyaloğumuz oldu” dedi.

İran ve Türkiye arasında işbirliği için uzun vadeli yol haritasının çizileceğini belirten Emir Abdullahiyan, “İnşaallah uzun vadeli işbirliği anlaşması Sayın Erdoğan’ın gelecekte yapacağı Tahran ziyareti sırasında iki ülke cumhurbaşkanlarının huzurunda imzalanır” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan görüşmede, bölgesel meseleler, Batı Asya’da güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi gerektiği, iki ülkenin komşuluk politikası ve Afganistan konusunun ele alındığını söyledi.

İran ve Türk hükümetinin sonuç odaklı bir hükümet olduğunu dile getiren Emir Abdullahiyan, ikili ilişkilerin önündeki olası engelleri kaldırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Emir Abdullahiyan ayrıca bugünkü görüşmede karşılıklı yatırım ve özel sektör faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (10) içerik yüklenmiştir.