İranTürkmenistan

İran ile Türkmenistan arasında 9 işbirliği anlaşması imzalandı

Tahran ve Aşkabat arasındaki 9 işbirliği belgesinin imza töreni, İran ve Türkmenistan Cumhurbaşkanlarının huzurunda Saadabad kültürel-tarihi kompleksinde gerçekleştirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı, İran Cumhurbaşkanı Seyyit İbrahim Reisi’nin resmi daveti üzerine üst düzey bir siyasi ve ekonomik heyetin başında Tahran’a geldi.

İran Press’in bildirdiğine göre, Saadabad kompleksindeki resmi karşılama töreninin ardından, İran ve Türkmenistan bakanları arasında transit taşımacılığın geliştirilmesi, bilimsel ve kültürel alışveriş, çevre koruma, kültür, ticari-ekonomik alışveriş alanlarında karşılıklı işbirliği belgeleri iki ülke cumhurbaşkanları huzurunda imzalandı.

İmza töreninin ardından İran ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları Seyyit İbrahim Reisi ve Serdar Berdi Muhammedov ortak basın toplantısına katıldı.

İran Cumhurbaşkanı’nın Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nı resmi karşılama töreni bugün (Çarşamba) Saadabad kültürel-tarihi Kompleksi’nde yapıldı, ardından Reisi ve Berdiyev ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (23) içerik yüklenmiştir.