İranAvrupa

İran ile Ukrayna, uçak kazası için işbirliği yapıyor

İran’ın Ukrayna Büyükelçisi Menuçehr Muradi, İran’ın Ukrayna Başsavcılığı ile iki sene önce Tahran’da düşen yolcu uçağı kazası hakkındaki işbirliğine vurgu yaptı.

UNN haber ajansına konuşan büyükelçi, bu olay hakkında iki ülkenin görüşmelerinin önemli olduğuna işaretle, Ukrayna yolcu uçağının düştüğü olayı oldukça elim verici bir olay niteledi.

Muradi, bu olaya sebebiyet veren konulardan birinin Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast olduğunu vurguladı.

Bu arada İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı bugün yaptığı açıklamada, uçak kazasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına tazminatın bir kısmının ödendiğini duyurdu.

Bu arada,Ukrayna yolcu uçağının düşmesinin ikinci yıl dönümünde uçağın düştüğü yer çiçek yağmuruna tutuldu.

Muhabirimizin haberine göre, şehitler ve gaziler vakfının düzenlediği etkinlikte, Ukrayna yolcu uçağının düştüğü yer çiçek yağmuruna tutularak bu kazada şehit düşenler saygı ile anıldı.

8 Ocak 2020’de Ukrayna hava yollarına ait bir yolcu uçağı Tahran yakınlarında düştü; kazada 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetti. Yolcuların büyük bir bölümü İran uyruklu ve 32 yolcu da Kanada, Afganistan, Ukrayna, İngiltere ve İsveç pasaportunu taşıyan yolculardı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.