Irakİran

İran-Irak arasında ortak sahalarda işbirliğiyle ilgili komite kuruldu

Ulusal İran Petrol Şirketi CEO’su, ortak sahalarda işbirliğini gözden geçirmek için ortak bir İran-Irak komitesinin kurulduğunu duyurdu.

İran-Irak Petrol İşbirliği Ortak Çalışma Grubu toplantısı dün (Çarşamba) İran heyeti adına Ulusal İran Petrol Şirketi CEO’su Muhsin Huceste Mehr ve Irak Petrol Bakan Yardımcısı Basım Muhammed Hızır’ın başkanlığında başladı.

Ulusal İran Petrol Şirketi’nin CEO’su Huceste Mehr, ortak alanlarda işbirliğini gözden geçirmek, İran’dan Irak’a teknoloji ve ekipman transfer etmek için özel şirketlerin yeteneklerine dayanarak İran ve Irak arasında ortak bir komite kurulduğunu ve Irak Petrol Bakanlığı heyeti ile İran heyeti arasında işbirliği kapasitelerinin belirlenmesi için yapılan görüşmelerde konuyu ele aldıklarını söyledi.

İran Ulusal Petrol Şirketi CEO’su, “Önümüzdeki 8 yılda petrol sektöründe 90 milyar dolar, gaz sektöründe ise 70 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacımız var ve bu yatırımın bir kısmının dost ve kardeş ülke Irak tarafından sağlanmasını istiyoruz.” dedi.

Irak Petrol Bakanı Yardımcısı da bu toplantıda, iki ülkenin gelecek adımları ve hedefleri için bir yol haritasının hazırlanması gerektiğini belirterek, ”Bir diğer önemli konu da İran’ın teknoloji ve teknik ürünleri, örneğin İran zaten güç kabloları, boru ve ek parçaları gibi birçok sektörde yüksek kapasiteye ve Irak’a aktarılabilecek güncel teknolojilere sahip.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.