İranIrak

İran Irak ilişkilerini bozmak isteyen şer güçler iş başında…

Irak’ın kutsal Kerbela kentinde İran konsolosluğuna girmeye çalışan bir grup provokatör, Irak polisinin zamanında müdahalesi ile uzaklaştırıldılar.

Bazı medya aktivistleri İran İslam Cumhuriyeti’ni sosyal aktivist İhab El Zuni suikastı ile suçlamaları üzerine, bir grup provokatör Pazar günü ilkin Kerbela kentinde İmam Hüseyin -s- türbesinde İran karşıtı sloganlar atmaya başladılar ve daha sonra da önceden planlandığı anlaşılan bir şekilde İran konsolosluğuna yürüdüler. Provokatörler araçların lastiklerini ve polis kulübesini yakarak konsolosluk binasına girmeye çalıştılar, ancak çevik kuvvetin müdahalesi ile dağıldılar. Provokatörler dağılmadan önce İran konsolosluğun çevresinde yaktıkları ateşin görüntülerini sanal ortamda yayımlayarak Irak’ın diğer eyaletlerini de İran’a karşı kışkırtmak istediler. Provokatörlerin bu yöndeki hareketlerinden biri de, Basra’da bir sosyal aktivist suikasta uğradığı yalanını uydurarak ortamı İran konsolosluğuna karşı daha da gergin hale getirmeye çalışmaları oldu.

Olay hakkında açıklama yapan Kerbela polis şefi, Pazar akşamı İran konsolosluğuna yapılan saldırı etkisiz hale getirildiğini ve konsolosluk binasına, mallarına ve çalışanlarına hiç bir zarar gelmediğini belirtti.

Öte yandan sahadan toplanan bilgiler, Kerbela’da İran konsolosluğuna saldırmak isteyen provokatörlerin geçen sene de benzer yıkıcı girişimde bulunan çevreler olduğunu gösteriyor. Söz konusu provokatörler Iraklı güvenlik yetkililere yaptıkları itiraflarında başta ABD ve bölgede bazı gerici Arap rejimleri olmak üzere bazı yabancı ülkelerin büyükelçilikleri ile irtibatta bulunduklarını belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.