HaberlerDünyaİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Latin Amerika ülkeleriyle münasebetlerin geliştirilmesine vurgusu

İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke devrimlerinin aynı zamana denk gelmesine temasla, İran’ın dış politikası önceliklerinden birinin Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı  İbrahim Reisi cumartesi günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ülkelerin uluslararası kurumlarda ABD’nin uyguladığı ambargoların etkisizleştirmesi için işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

ABD’nin aşırı istekleri karşısında  iki milletin ortak görüşlere sahip olmalarına değinen Cumhurbaşkanı Reisi, bunun bağımsız milletlerin milli egemenliğini savunmak için önemli bir sermaye olduğunu ifade etti.

Ortega da görüşmede, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek için güçlü bir şekilde politikasını izleyeceğini ifade ederek, ABD’nin günümüzde Latin Amerika ülkelerini hedef aldığını belirtti.

Ortega, günümüzde dünya ülkelerinin bilinçlerinin arttığını ifade ederek, ilişkilerin güçlenmesi ile dünyada barış ve adaletin tesisi için mücadele yolunun devam etmesi gerektiğini söyledi.

İran ile Nikaragua her ikisi 1979 yılında devrime sahne olmuştur. Bu tarihi olayın aynı zaman diliminde yaşanması, iki ülkenin duygudaşlığı, dayanışma ve uluslararası arenada devrimci değerlerini savunma noktasında ortak duygu ve karşılıklı kimliğe sahip olmalarına sebebiyet vermiştir. İran ile Nikaragua, ABD’nin zorbacı politikaları karşısında duran ve kendi değerlerini koruyan iki bağımsız ülke sayılıyor.

Bu açıdan İran  İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın ABD’nin yaptırımlarını etkisizleştirmek ve ABD rejiminin İran ve Nikaragua dahil bağımsız milletler ve devletlere karşı girişimleri ve yaptırımlarını etkisizleştirmek için iki ülkenin uluslararası örgütler nezdinde yakın işbirliği içine girmesi gerektiğine dair vurgusu, iki ülkenin ilişkilerinde stratejik öneme sahiptir. Bu bileşenlere göre, İran’ın Latin Amerika ülkeleriyle ilişkileri, etkileyici ve gelecek bakışlı bir münasebet olarak değerlendirilebilir. Aslında İran İslam Cumhuriyeti, kendi makro dış politika ve hedeflerini ileriye götürmek için sulta düzenine karşı mücadele veren ülkelerle derin ilişkiler kurmak ve pekiştirmek için oldukça kararlıdır. Nikaragua da, Latin Amerika bölgesinde etkin bir ülke sayılıyor.

İlişkilerin korunması ve takviye edilmesi iki tarafın isteğine bağlı bir durumdur.

Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Tahran’a İran’ın yeni Cumhurbaşkanı için düzenlenen yemin törenine katılmak üzere yaptığı ziyareti sırasındaki açıklamasında, Nikaragua’nın kendi devrimci hedeflerini gerçekleştirme yolunda hareketine devam edip, İran İslam Cumhuriyeti gibi dost ülkelerle emperyalizmle mücadele dahil devrimci ülkelerle ortak ülkü ve hedeflerini koruyacağını kaydetti.

Bu doğrultuda, İran’ın latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerinin önemli ebadından beri, ekonomik ve ticari münasebetleri geliştirmekten ibarettir. Bu bağlamda İran Latin Amerika’da Küba, Bolivya, Venezuela ve Nikaragua ile ilişkilerini son senelerde geliştirmiştir. Bu bölge potansiyel ekonomik kapasite ve doğal kaynaklar alanında büyük imkanlara sahiptir ve birçok ülke için siyasi-ekonomik kabiliyetleri açısından büyük önem arz etmekte.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin ifade ettiği gibi, İran ile Nikaragua ilişkileri gelişmekte, ancak ilişkilerdeki mevcut düzey yeterli değil ve iki ülkenin kendi kapasitesini kullanmak için daha fazla adım atması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.