Afrikaİran

İran İslam Cumhuriyeti Ve Güney Afrika Arasında Savunma Alanında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Güney Afrika İran İslam Cumhuriyetinin dış siyasetinde ve savunma diplomasisinde özel bir konuma sahiptir.

Bu doğrultuda Güney Afrika Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı İran’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu çerçevede Güney Afrikalı askeri makam yanındaki heyet ile birlikte Pazar günü Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Sözkonusu görüşme, iki ülkenin savunma alanındaki işbirlikleri oturumunda imzalanan memorandumlar çerçevesinde gerçekleştirildi. İran İslam Cumhuriyeti ve Güney Afrika arasındaki savunma işbirlikleri ortak komisyonunun ikinci oturumu geçen Eylül ayında Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde düzenlendi. Sözkonusu oturumda iki taraf da memorandumlarda sözü geçen hedefler doğrultusunda işbirliklerinin devam etmesi zaruretine vurgu yaparak iki ülke arasındaki savunma alanındaki işbirlikleri ve memorandumlarda geçen maddelerin kuvvetlendirilmesi ve geliştirilmesi konusunda görüş teatisinde bulundular. Bu işbirlikler  arasında askeri güçlerin özel eğitimi ve savunma meseleleri de yer almaktadır.

İran ve Güney Afrika özellikle de bu alanlarda işbirliği yapmak için çok uygun bir konuma sahiptirler. İki ülkenin sırası ile Batı Asya ve Afrika güneyindeki belirgin ve stratejik coğrafi konumu, ikili, bölgesel ve uluslararası arenalardaki işbirlikler için uygun bir fırsat yaratmıştır. Bu fırsatlar öyle bir düzeydedir ki iki ülke de bölgesel krizler, terörizm ile mücadele ve çok taraflı siyasetler alanında işbirliği yapma imkanına sahiptirler. Bu açıdan Güney Afrikalı askeri heyetin Tahran ziyareti, bu alanda planlamaların yapılması bakımından önem taşımaktadır.

Bağımsız ülkelerin askeri ve savunma alanları olmak üzere farklı sahalarda işbirliği yapması, tehditlerin ve krizlerin önünü kesebilecek ve azaltabilecek bir etkendir. Son yıllarda bu işbirliklerin parlak bir örneğini de İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında Suriye’de terörizm ile mücadele meselesinde gerçekleşen işbirliğinde görmek mümkün.

Bu çerçevede İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Tümgeneral Emir Hatemi son zamanlarda İran Yüksek Milli Savunma Üniversite’sinde gerçekleşen Batı Asya’da Güvenlik ve Savunma Konferansında şöyle bir vurguda bulundu:” İran İslam Cumhuriyeti, gücünü dost ülkelere ait biliyor. Böylece İran’ın dost ülkelere açık bir mesajı da artık işbirliği ve yakınlaşma zamanı olduğudur. Barış ve istikrar tüm milletler ve halktan beslenen yönetimlerin hakkıdır. Bu ise bölgesel işbirlikler sayesinde gerçekleştirilecektir. “

İran İslam Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilişkilerinin geliştirilmesi, savunma alanındaki işbirliklerin artmasına da yardımcı olmuştur. İran bu alanda savunma alanındaki tecrübelerini aktarmaya hazır bir ülkedir.

Güney Afrika Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanının İran ile savunma alanındaki işbirliklerin artmasına yaptığı vurgu ise Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri gücünün bölge ve dünyanın barışı ve istikrarı için tehdit oluşturduğu iddialarının ortaya atıldığı bir ortamda gerçekleşmiştir.

Amerika, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusunu terör listesine alarak Devrim Muhafızları ve İran’dan gerçek dışı ve korkutucu bir görüntü vermeye çalışıyor. Halbuki Amerika’nın ta kendisi Afrika’dan Batı Asya’ya kadar dünyanın birçok yerinde vuku bulan kriz, savaş, darbe ve terör hareketlerinden sorumludur.

Ancak Amerika’nın İran aleyhindeki bu karalama kampanyalarına rağmen Güney Afrika İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmekte kararlıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.