İranArabistanYemen

İran İslam Cumhuriyeti’nden Yemen’de ateşkesin yenilenmesine destek

BM Genel Sekreteri’nin Yemen özel elçisi ile İran Dışişleri Bakanı’nın özel siyasi işler üst düzey danışmanının istişaresinde, İran’ın Yemen’de ateşkesin yenilenmesine verdiği destek vurgulandı.

Birleşmiş Milletler’in önerisiyle 2 Nisan’da Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti ile işgalci Suudi koalisyonu arasında iki aylık ateşkes ilan edildi ve 2 Haziran’da iki ay daha uzatıldı.

Yemen’deki bu ateşkes, saldırgan Suudi koalisyonu tarafından defalarca ihlal edildi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen’deki krizin barışçıl çözümü alanındaki çabalarının devamında, Dışişleri Bakanı Başdanışmanı Ali Asger Haci, BM Sekreteri Yemen İşleri Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile Yemen’deki son gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Ali Asger Haci, Grundberg ile yaptığı görüşmede, İran’ın Yemen’de istikrarlı ve adil bir barışı tesis etme yönündeki etkin çabalarını duyururken, önümüzdeki iki aylık ateşkeste, Yemen’e yönelik abluka ve ekonomik ambargonun tamamen kaldırılması, çalışanların maaşlarının ödenmesi, Yemen’e giden uçak ve gemilerin seyir özgürlüğü, askeri, ekonomik ve siyasi komitelerin çalışmalarının başlatılması ve tam izleme mekanizmalarının oluşturulması dahil olmak üzere kapsamlı bir anlaşmaya varılması için sarf edilen çabaların ümidini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (20) içerik yüklenmiştir.