Dünyaİran

İran, kimyasal silah gazilerinin ilaca ve tıbbi cihazlara erişimindeki sorunların çözümü çağrısında bulundu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Hukuk ve Uluslararası İşler Bakan Yardımcısı Muhsin Beharvend, Kimyasal Silahların Yasaklanması Teşkilatı genel müdürü Fernando Arias ile görüşmesinde, ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran kimyasal silah gazilerinin ilaçlara ve tıbbi teçhizatlara erişimiyle ilgili yaşadıkları sorunların çözülmesi çağrısında bulundu.

Fars Haber Ajansı’na göre, bu görüşmede, Beharvend, İran’ın çağdaş tarihteki en büyük kimyasal silah kurbanı olduğuna dikkat çekerken, Saddam rejiminin İran birliklerine karşı kimyasal silah kullanma konusunda otuz yılı aşkın acı tecrübesini hatırlatırken, ayrıca ”İranlılara ve hatta Iraklı sivillere karşı, kimyasal silahtan yaralananların acılarını gözlemlemek, bu korkunç anının unutulmasına hala izin vermiyor; Özellikle, kimyasal kurbanların ihtiyaç duydukları ilaçlara ve tıbbi donanıma tam erişim, ABD’nin tek taraflı yaptırımları tarafından engellenmektedir.” dedi.

Muhsin Beharvend, “İran, kimyasal silahların dünyanın her yerinde ve her koşulda kullanılmasını kınıyor ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’nin ülkülerine bağlı ve saygı gösteriyor” dedi.

İranlı yetkili, “Kuşkusuz, kimyasal silah stokları tamamen yok edilmeden kimyasal silahlardan arınmış bir dünya mümkün değildir.” dedi.

Beharvend, resmi olarak kimyasal silahlara sahip tek ülke olan ABD’nin taahhütlerini yerine getirmesini ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün tam denetimi altında kimyasal silahlarının bir an önce imha edilmesini umduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.