Asyaİran

İran-Kırgızistan ilişkileri Tahran’da ele alındı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’a gelen Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Talatbek Masadykov ile bir araya geldi.

Afganistan’daki gelişmelerin de ele alındığı görüşmede taraflar ikili ilişkilerin ve Tahran ile Bişkek arasındaki bölgesel işbirliğinin geliştirme yolları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Kırgızistan’da son parlamento seçimlerinin başarıyla gerçekleştirilmesini tebrik eden İran Dışişleri Bakanı, işadamlarının, siyasi heyetlerin ve turistlerin seyahatlerini kolaylaştırmak için iki ülkenin başkentleri arasında doğrudan uçuşlar kurarak işbirliğini genişletme gereğini vurguladı. Emir Abdullahian, iki ülkenin ulaştırma, transit ve Kırgızistan-Bandar Abbas demiryolu koridorunun iki ülke için Kırgızistan’ı Batı Asya bölgesine bağlama amaçlı pilot operasyonu alanlarındaki işbirliğine övgüde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’a bakışını açıklayan İran Dışişleri Bakanı, ülkede istikrar ve barışı tesis etmek amacıyla Afganistan’da tüm etnik gruplardan oluşan kapsayıcı bir hükümet kurulması gerektiğini vurguladı.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Talatbek Masadykov da, iki ülke Dışişleri Bakanları arasında diyalog ve görüş alışverişinin önemini vurguladı ve yeni bir işbirliği turunun gerçekleşmesini umduğunu belirtti.

Masadykov Tahran ziyareti sırasında ayrıca İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.