İran

İran koronavirüsü yenmek için seferber oldu

İran’ın çoğu eyaletinde yeni tip koronavirüsün yayılmasının ardından, gönüllü halktan oluşan gruplar ve sivil toplum kuruluşları salgına karşı mücadele etmek için harekete geçtiler.

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) adı verilen gizemli virüs, bir süredir uluslararası medyanın gündeminde ve dünyadaki insanların ana endişesi haline gelmiştir.

Virüs İran’da ilk kez geçtiğimiz 19 Şubat’ta Kum kentinde 2 kişide görüldü. Ülkenin çoğu eyaletinde yeni tip koronavirüsün yayılmasının ardından, gönüllü halktan oluşan gruplar ve sivil toplum kuruluşları virüs salgınına karşı mücadele etmek için harekete geçtiler.

Gönüllü halktan oluşan gruplar bu davetsiz misafirle başa çıkmak için tıp bilimleri üniversitesi ile koordineli olarak çalışmalarını yürütüyorlar.

Bu gruplar ülke genelindeki büyükşehirler ve farklı kentlerde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı toplu ulaşım araçları ile okullar başta olmak üzere kamusal alanlarda dezenfekte işlemleri, şehirlerin giriş-çıkış noktalarında sağlık taraması ve dar gelirli ailelere yardım gibi çalışmalar yapıyorlar.

Gönüllü kadınlar ise evlerinde veya atölyelerde yüz maske üretme seferberliği yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.